Önemli Duyuru : U.Ü. YDYO Elektronik (Online) Tanıtım Broşürü için Tıklayınız.

Özgörev

U.Ü.Yabancı Diller Yüksekokulu'nun özgörevi, öğrencilerin bireysel özellikleri doğrultusunda, teknolojik ve bilimsel gelişmeleri öğrenme sürecinde uygulayarak, mezunlarına gerek akademik eğitimlerinde gerekse iş yaşamalarında ihtiyaç duyacakları dil becerilerini kazandırmaktır.

Uzgörü

U.Ü.Yabancı Diller Yüksekokulu'nun uzgörüsü, akreditasyon sürecini tamamladıktan sonra, eğitimdeki mükemmelliği, yenilikçi yaklaşımları ve bünyesinde yürüttüğü akademik çalışmalarıyla benzer kurumlar arasında örnek gösterilen seçkin bir kurum olmaktır.

Temel Değerler

Ortak Akıl ve Katılımcılık
Hesap Verebilirlik
Etik Değerlere Bağlılık
Çevreye Saygı ve Duyarlılık
Yaşam Boyu Eğitim
Adalet ve Hukukun Üstünlüğü
Özgür ve Özgün Düşünceyi Önemseme
Toplumsal Değerlere Saygı

Tarihçe

Yüksekokulumuz Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak Bakanlar Kurulu kararınca 4.3.2002 tarihinde Yabancı Diller Yüksekokulu adıyla kurulmuştur. Uludağ Üniversitesi YDYO dört yıllık bir okul olarak açılmış olup 2001-2002 Eğitim-Öğretim Yılında Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı eğitimine başlamıştır. Aynı yıl rektörlüğe bağlı Yabancı Diller Bölümü de yüksekokulumuz bünyesine katılmıştır. YDYO aynı zamanda tüm fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarının birinci sınıflarında 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 5/ı maddesinde öngörülen ortak zorunlu yabancı dil derslerini de (İngilizce, Fransızca, Almanca) yürütmektedir. Ali Osman Sönmez Kampüsü B ve C Bloklarında eğitim veren Yüksekokulumuzda toplam 50 derslik, bir bilgisayar laboratuarı, bir bireysel öğrenme merkezi (Self-Access Centre) bulunmaktadır. 86'sı İngilizce, 4'ü Fransızca, 4'ü Almanca ve 14'ü Arapça ve 1'i Latince olmak üzere toplam 109 okutman görev yapmaktadır..

Sosyal Hizmetler

Sağlık

Görükle kampusü Mediko-Sosyal Merkezi, Görükle kampusünde bulunan Mediko-Sosyal Sağlık ve Psikolojik Danışma Merkezi, hafta içi hergün 08.30–16.00 saatleri arasında sağlık hizmeti vermektedir. Mediko-Sosyal Merkezi’nde 1 uzman hekim, 2 diş hekimi, 6 pratisyen hekim, 4 hemşire görev yapmaktadır. Mediko-Sosyal Merkezimizde, normal poliklinik hizmetleri dışında diş tedavilerinin yapıldığı 2 ünite bulunmaktadır. Ayrıca haftada 1 gün kadın hastalıkları ve doğum, kulak-burun-boğaz, nöroloji ve cilt hastalıkları, haftada 4 gün psikiyatri ve göz polikliniği branşlarında olmak üzere Tıp Fakültesi Hastanesinden uzman doktorlar gelmektedir.

Ulaşım

Kampusümüze, Bursa Şehirler Arası Terminali'ne giden belediye ve halk otobüsleri kullanılarak ya da Santral Garaj’dan kalkan Ovaakça, Demirtaş ve Alaşar minübüsleri ile ulaşılabilir. Kampüs TOFAŞ (Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.) karşısındadır.

Tel: (0224) 261 52 05 (3 hat)

Faks: (0224) 261 52 05

Uludağ Üniversitesi, Yabancı Diller Yüksek Okulu, Ali Osman Sönmez Kampüsü, Yeni Yalova Yolu Üzeri

16369, Osmangazi / BURSA